Scoala Sarata - Basarab

Şcoala Primară Sarata-Basarab

Şcoala din satul Sarata-Basarab s-a înfiinţat în anul 1933 cu învăţătorul C. Afanon, urmat în anul şcolar 1935-1936 de învăţătorul V. Majaru şi apoi Neculai Cazacu (Canciuc,I.,Protopopiatul Saveni, Ed. Axa, Botosani, 2005, p.121). Şcoala a funcţionat cu clasele I-IV pînă în 1958, apoi cu clasele I-VII din 1959 până în 1963, iar din 1964 până în 1968 cu clasele I-VIII. Din anul 1969 revine la Şcoală cu clasele I-IV, statut pe care îl are şi astăzi.

Şcoala a funcţionat în case ale sătenilor până în anul 1960 când s-a dat în folosinţă localul propriu, cu pereţii din chirpici pe temelie din beton. Localului i s-a făcut reparaţii capitale în anul 1997.

În anul şcolar 2009-2010 localul şcolii din Sarata-Basarab deservea activităţii de formare a 30 de elevi, grupati in doua clase simultane, şi a 20 de preşcolari care formau o grupă combinată a Grădiniţei cu program normal Sarata-Basarab. Procesul instructiv-educativ se realizează în 3 sali de clasa, iar elevii şcolii beneficiază de un sistem Ael (4+1) şi de un personal calificat.

In vara anului 2012, scoala a intrat într-un amplu proces de modernizare prin iniţiativa Consiliului Local Hăneşti susţinut financiar de către Ambasada SUA din România. A fost refăcut interiorul, s-a schimbat acoperişul, s-au construit grupurile sanitare în interior şi s-a instalat o centrală termică pentru asigurarea confortului termic pentru elevi şi cadre didactice.

(Material realizat de prof. Lucian Manole)